Jerzy Karma
Referent
Dołączył: 20 Kwi 2008
Posty: 1090
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 2 razy Ostrzeżeń: 0/5
Płeć: Mężczyzna
|
Wysłany: Sob 9:45, 03 Paź 2015 Temat postu: Trochę o świadomości |
|
|
JJW111000922
malenka napisał: | Ps. Świadomość to nie jest stan umysłu, tylko połączenie się psychik wszystkich ciał i powłok człowieka w stanie harmonii i łączenie się ze światem duchowym, gdzie jedynym językiem jest obraz, a metodą poznawczą doświadczenie. |
To wspaniałe zdanie o świadomości @malenka ze strony o Rajskiej
Wiele zależy od tego, co chcemy odczytywać poprzez dane słowo.
Zatem choć mi się podoba powyższa wypowiedź, to widzę to jeszcze w taki sposób:
1. Można przecież uważać, iż stan umysłu to właśnie świadomość, i tak samo, że świadomość to stan umysłu. Też będzie to poprawne.
2. Wg niektórych opisów umysłu nie jest umysł tylko intelektem, lecz także jego elementami są inne ciała (czy składowe człowieka), włącznie ciałem fizycznym.
3. Wg mnie – i chyba nie tylko – częścią naszego umysłu jest także świat zewnętrzny (wg czego teraz czytasz samą siebie). /Nie jest to tylko filozofia. Wystarczy spróbować określić definicje i cechy wewnętrznego świata i zewnętrznego, aby się przekonać, że nie ma różnic miedzy nimi – jeśli chodzi o nasz wpływ na nie./
4. Jeśli coś jest nie w harmonii to czy przestaje być umysłem? Niektórzy nazwą to pomieszanym umysłem. Inni zepsutym. Jeszcze inni umarłym umysłem – w rozkładzie, który może można jeszcze naprawić. Faktem jednak jest, że przydatne jest to – co jest sprawne. I wtedy za dany przedmiot uchodzi.
5. Czy można umysł rozpatrywać bez jego łączności ze światem duchowym? Przy założeniu, że łączność ta nie polega na definiowaniu czegokolwiek. Np. nie musi mieć tej łączności osoba wierząca, zaś może ja posiadać ateista. Tu liczą się czyny, a nie definicje ludzkiego mózgu.
6. Umysł posiada wiele języków. Czy jest nim tylko obraz? Języki umysłu zamanifestowały się w naszych zmysłach. Mowa ludzka jest też jednym ze zmysłów – zmysłem intelektu. Nadzwyczaj ważnym i posiadającym swoiste przydatności, których nie posiadają inne zmysły.
7. Nawet matematyka jest rodzajem zmysłu. Także geometria. Podobnie jak muzyka. Są to zmysły sfer subtelnych. U znanych gatunków na ziemi najbardziej rozwinięte u ludzi. (Zwierzęta przejawiają je w znikomym stopniu.) Za pomocą zmysłów (matematyki, geometrii) poznajemy, doświadczamy. Komunikujemy się i przeżywamy dzięki nim.
Jerzy Karma
Post został pochwalony 0 razy
|
|